KÖK HÜCRE VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ

KÖK HÜCRE ( STEM CELL ) VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ ( CGF/CD 34 )

Kök hücreler vücudumuzda bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi hücrelerin hedefleri bellidir ve bu hücreler bölündükleri zaman kendileri gibi hücreler oluştururlar. Oysa kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir fonksiyonları yoktur. Bu yüzden aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebilirler.

Erişkin kök hücreler farklılaşmış dokularda bulunan ancak farklılaşmamış hücrelerdir ve her yaştaki insanda bulunurlar. İhtiyaç duyulduğunda bulundukları dokudaki değişik hücre tiplerine dönüşürler. Erişkin kök hücreler, organizma yaşadığı sürece kendi kopyalarını üreterek çoğalırlar. Bu hücreler bulundukları dokularda eskiyen, hastalanan veya ölen hücrelerin yerine yenilerini üreten yedek parça kaynakları olarak görev yaparlar.

Erişkin kök hücreler erişkinde kemik iliği, periferik kan, kalp, böbrek, beyin, deri, göz, sindirim sistemi, karaciğer, pankreas, akciğer, meme, over, testis, prostat ve dişte tesbit edilmiştir. Erişkin kök hücrelerinin embiryolojik hücrelere göre daha kısıtlı  farklılaşma potansiyeleri vardır ve daha sınırlı sayıda progenitör hücre oluşturabilirler. Bazı fizyolojik ve patalojik durumlarda diğer uzak dokulara yayılabilirler. Hematolojik kök hücrelerinin en önemli belirteci CD 34 tür. Hematopoetik organlardan elde edilen hücrelerin hematopeotetik hücrelerden farklı olarak kemik, kıkırdak, nöral hücreler, epitel hücreleri, hepatositler gibi hücreleri oluşturma potansiyeleri vardır.Bizde kliniğimizde kök hücrelerin bu özelliklerinden faydalanarak kemik, kas iskelet sistemi hastalıklarında kök hücre tedavilerini yogun bir şekilde uygulamaktayız.

 

Otolog kök hücre tedavilerinin başlıca kullanım alanları:

Eklem kıkırdak bozukluklarında

Artritler ve kireçlenemelerde

Omurga ve intervertebral disk rejenerasyonlarında

Tendon ve bağ problemlerinde

Kaynama gecekmesi olan kırıklarda

Kalp krizi ve felçlerde

Romatizmal dejeneratif hastalıklarda

Diyabetik yaralar, Enfekte yaraların tedavisi

Akut yaralanmalar

Güç iyileşen yaralar, Dekubit ülserleri

Çene eklemi destruksiyonu, TME disfonksiyonları

Varisler ve spider anjiomlar

Implant stabilizasyonunda

Kemik defektlerinde

Trigeminal nevralji, Herpes Zoster

Polinöropatiler

Prostat hiperplazi ve Malignomları

Tamamlayıcı kanser tedavilerinde

Multiple myeloma,

Anti-aging uygulamalarında,

Proloterapi uygulamalarında,

Pelvik yetmezlikler

Medikal estetik ve güzellik amaçlı kullanımlar

Kırışıkların düzeltilmesi, saç problemlerinde

Dudak şekillendirilmesi

Yara izlerinin giderilmesi

Keloid tedavisi, Akne tedavisi

Yüz germe, Yanık tedavisinde

Yeni oluşmuş yaraların bakımı

KÖK ( stem cell ) hücre nasıl elde edilir ?
Kök hücre hazırlanması özel ekipman ve eğitim gerektiren bir işlemdir. Hastadan damar yolu ile yaklaşık 50-80 cc kadar kan bu iş için özel olarak hazırlanmış pıhtılaşma önleyici ilaç ihtiva eden tüplere alınır. Alınan kan tüpleri özel işlemlerden geçirilir. Bu işlem yaklaşık 30/60 dakika sürer. İşlem tamamlandıktan sonra hazırlanan CGF/CD 34 solusyonu uygulanmak istenen bölgeye ve ayrıca bir miktarda damar yoluyla hastaya uygulanır.

        Op.Dr. İlhan Demiryılmaz