Perineral Enjeksiyon Nedir?
Perinöral enjeksiyon tedavisi; kas-iskelet sistemindeki hasarlanmalarla oluşan nöropatik ağrı ve diğer ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılan regeneratif tıbbın en yeni adımıdır. Lyftogt tekniği olarak da isimlendirilmektedir.
Perinöral enjeksiyon tedavisi; kas-iskelet sistemindeki hasarlanmalarla oluşan nöropatik ağrı ve diğer ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılan regeneratif tıbbın en yeni adımıdır. Lyftogt tekniği olarak da isimlendirilmektedir.
Perinöral enjeksiyon tedavisi hasarlı-inflame sinirlerin düzelmesi ve doku fonksiyon restorasyonu için cilt altına ( yüzeyel sinirlere ) yapılan medical enjeksiyon tekniğidir.

 Temeli Hilton kanunu na dayanmaktadır. Hilton kanununda eklemi inerve eden sinirler, üzerindeki deriyi ve eklemi hareket ettiren kaslarıda inerve eder.

Eklem üzerindeki cildin duyusunu sağlayan sinirlerin irritasyonu eklem çevresindeki doku ve kaslarda ağrı ve disfonksiyona sebep olur.

Perinöral enjeksiyonların dokudaki şişliği azalttığı, ağrıyı giderdiği ve fonksiyonda düzelme sağladığı görülmüştür. Bu tedavide hastanın almış olduğu tanının çok önemi yoktur. Ağrı olan bütün rahatsızlıklarda başarılı olarak uygulanan bir tedavi şeklidir.

Doku yaralanmalarında proinflamatuar maddeler (bradikinin, prostaglandin) salınır ve bunlar sinir üzerindeki geçici reseptör potansiyel V1     ( TRPV1 ) katyon kanalını (capsaicin) aktive eder. Bu kanallar açılınca inflamasyon  ( substans P ve CGRP ) kan damarlarında sızıntıya yol açar ( şişlik – ödem ), aşırı duyarlılık ve ağrılı duyuya yol açar. Dextroz veya mannitol capsaicin reseptorlerini bloke eder, kaskadı önler ve normal sinir fonksiyonunu restore eder.

Peri nöral enjeksiyon tedavisi eklem, kas, tendon ve ligament zedelenmeleriyle ilgili ağrıların (Akut ve kronik olsun) tedavisinde etkilidir. Tedavi boyun, bel, diz, omuz, kalça, dirsek, el bileği, el, ayak bileği eklemini içerir. Total diz replasmanı sonrası ve failed back surgery sonrası ağrılar da da etkilidir.

 Tedavi;  hastanın gerekli muayesinden sonra problemli olduğu tesbit edilen CCI ( Kronik konstruktif injuri ) alanlarına yapılır. Seanslar halinde yapılan uygulama bazen tek seansta çözüm olabileceği gibi bazen bu 3-4, bazende 5-6 seansa kadar çıkabilir. % 85-90 hasta da ağrılara çözüm olmaktadır.
Sizi Arayalım
Logo
E-BÜLTEN’e KAYIT OL !
  Güncel duyurulardan haberdar olmak için lütfen e-bültene kayıt olun. . .
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Web Tasarım_medyatör