Felç/İnme de kök hücre tedavisi
KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ / Felç/İnme de kök hücre tedavisi

Beyne oksijen ve besin taşıyan bir kan damarının bir pıhtıyla ya da kanama nedeniyle görevini yapamadığı durumlarda felç veya inme dediğimiz durum gelişir ve beynin bir bölgesine giden kan akışını kesilir. Bunlardan herhangi biri olduğunda, beyin hücreleri ölmeye başlar ve beynin aç kalmasına neden olan beyin hasarı oluşur. Beyin hücreleri inme sırasında öldüğünde, beynin o bölgesi tarafından kontrol edilen yetenekler de  kaybolur. Bu yetenekler konuşma, hareket ve hafızayı içerir. Bir inme hastasının nasıl etkilendiği, inmenin beyinde nerede gerçekleştiğine ve beynin ne kadar hasar gördüğüne bağlıdır.

 Dünya Sağlık Örgütü'ne göre beyin felci, kalp krizi ve kanserden sonra  üçüncü sırada ölüm nedenleri arasındadır.

İnme için Tedavi Seçenekleri

İnme sırasında başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin anahtarı en kısa sürede yardım almaktır. Daha hızlı tıbbi bakım almak, daha iyi bir iyileşme ve beyin hasarını en aza indirme şansına neden olur. Meydana gelen inme tipi ile inmenin ne zaman gerçekleştiği ile tedaviye ne zaman başlandığı alınacak cevabı etkiler. 

İnme için Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavileri inme/felç tedavisi için önemli bir seçenektir. Hastalıktan zarar gören hücreleri onararak fonksiyonlarını düzenlemeye çalışır. Artan sayıda kök hücre çalışmaları, doğrudan merkezi sinir sistemine uygulanan veya sistemik olarak  verilen çeşitli farklı tipte kök hücrelerin fonksiyonel  olarak sonucu etkilediğini göstermiştir. 

Sizi Arayalım
Logo
E-BÜLTEN’e KAYIT OL !
  Güncel duyurulardan haberdar olmak için lütfen e-bültene kayıt olun. . .
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Web Tasarım_medyatör